Delavec je lahko odsoten z dela zaradi bolezni BREZ POTRDILA ZDRAVNIKA do tri zaporedne delovne dni v kosu, vendar največ enkrat v koledarskem letu. Šteje se, da je delavec možnost izkoristi, četudi je odsoten en ali dva delovna dneva.
Delavec mora prvi dan odsotnosti delodajalca pisno obvestiti (email). V tem času delavec ne sme opravljati podobne dejavnosti ali se gibati izven kraja svojega bivanja, sicer se mu nadomestilo ne izplača.
Če po poteku teh treh delovnih dni zdravnik odredi bolniško, se šteje, da pravica do enkratne kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni NI koriščena.
Nadomestilo delavcu:
za čas kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni se obračuna v višini nadomestila, ki ga delodajalec obračuna delavcu zaradi bolezni (80% nadomestila plače).
Delodajalec mora vložiti zahtevek
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije povrne delodajalcu izplačano nadomestilo plače v 60 dneh po predložitvi njegove zahteve za povračilo nadomestila plače. Delodajalec vloži zahtevek v elektronski obliki pri ZZZS najpozneje tri mesece po preteku ukrepa. Postopek vlaganja zahteve bo podrobneje določil ZZZS. Ukrep velja do 31. decembra 2020. Vlada ukrep lahko podaljša največ za šest mesece.
Za računovodje:
Predlaganje REK-1 obrazca v primeru nadomestila za kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni (3 dni).
V primeru izplačila nadomestila plače zaradi kratkotrajne odsotnosti zaradi bolezni (3 dni) po 20.členu ZZUOOP, ki ga izplača delodajalec, ki nato zahteva refundacijo od ZZZS, se na REK obrazcu podatki o nadomestilu vpišejo v polje v 105 in v iREK obrazcu v polje B02 .
ZEUS